• FR
  • NL
  • EN

Hoge temperaturen op het werk: stand van zaken

In periodes met hoge temperaturen die verhinderen dat er in aanvaardbare omstandigheden kan gewerkt worden, is het belangrijk eraan te herinneren dat werknemers recht hebben op een aantal beschermingsmaatregelen.

Risicoanalyse

De regelgeving verplicht de werkgever om op basis van een risicoanalyse een aantal maatregelen te treffen om het ongemak te verminderen bij het overschrijden van bepaalde actiewaarden. Periodes met hoge temperaturen mogen niet op het laatste moment worden aangepakt. Er moet vooraf een risicoanalyse worden uitgevoerd om de preventiemaatregelen te bepalen die nodig zijn bij blootstelling aan hoge temperaturen.

Om de risicoanalyse uit te voeren moet men met verschillende factoren rekening houden: de luchttemperatuur, de relatieve luchtvochtigheid, de luchtstroomsnelheid, de thermische straling, de fysieke werkbelasting, de gebruikte werkmethodes en arbeidsmiddelen, de werkkledij en de persoonlijke beschermingsmiddelen. De combinatie van al deze factoren alsook de evolutie van deze factoren tijdens de werkduur moeten ook in aanmerking komen.

Overmatige warmte van klimatologische oorsprong wordt gemeten met een WBGT-thermometer. Zo'n thermometer houdt rekening met de luchttemperatuur, maar ook met de vochtigheidsgraad van de lucht en de tocht. De WBGT-index is meestal 5 tot zelfs 10 graden lager dan de waarde op een gewone thermometer.

Meer informatie daarover: Hoe meet u de temperatuur?

Wanneer de WBGT-index de actiewaarde van 29 overschrijdt bij lichte fysieke werkbelasting, 26 bij halfzware fysieke werkbelasting, 22 bij zware fysieke werkbelasting en 18 bij zeer zware fysieke werkbelasting, moet de werkgever de volgende maatregelen nemen:

  • de werknemers tegen rechtstreekse zonnestraling beschermen;
  • ervoor zorgen dat er verfrissende dranken worden verstrekt;
  • binnen de 48 uren toestellen voor kunstmatige verluchting installeren;
  • indien de overschrijding langer dan 48 uren aanhoudt rusttijden invoeren.


Het spreekt voor zich dat werkgevers niet moeten wachten tot de actiewaarden overschreden zijn om maatregelen te treffen, zodat hun werknemers hun taken kunnen uitoefen zonder te lijden onder de hinder van de warmte.

Wanneer werknemers vinden dat er maatregelen moeten getroffen worden, kunnen ze terecht bij het comité voor preventie en bescherming op het werk of de arbeidsarts.

Ozon

Bij aanhoudend warm weer treden er ook dikwijls verhoogde ozonconcentraties op. Over de bescherming tegen ozon van klimatologische oorsprong zijn in de arbeidsreglementering geen afzonderlijke bepalingen opgenomen. Dat wil echter niet zeggen dat er geen maatregelen getroffen moeten worden.

Blootstelling aan ozon van klimatologische oorsprong dient beschouwd te worden als een arbeidsrisico waartegen preventieve maatregelen moeten worden voorzien. Omdat de ozonconcentratie binnenshuis beduidend lager is dan buitenshuis, moeten deze maatregelen zich vooral richten tot werknemers die in open lucht werken.

Meer info

U vindt meer informatie onder het thema Welzijn op het werk, in de rubriek Thermische omgeving.


Mots clés

Articles recommandés

Politiek en Economie
Tool
F.F.F.

MAKE2025-2030: hoe de concurrentiekracht van de Belgische industrie versterken ?

Gepubliceerd op 08 Aug 2026 bij 04:00
Lezen 4min
HRM, jobs & training
Studie | Enquete
F.F.F.

Meer dan acht op tien grote Belgische bedrijven plannen aanwervingen in komende zes maanden

Gepubliceerd op 01 Aug 2026 bij 04:00
Lezen 4min