• FR
  • NL
  • EN

Kloof tussen belofte en realiteit: 1 op 5 wil minder werken omdat het te weinig oplevert

Werken moet meer lonen”, dat is de ambitie van de federale regering. Of ze dat ook concreter zal maken met de komende beleidsverklaring, valt nog af te wachten. Maar wat zijn dan momenteel de gevolgen als werken niet voldoende loont in vergelijking met niet-werken? 1 op 5 Belgen overweegt om die reden minder te gaan werken. 1 op 9 overweegt zelfs volledig te stoppen. Dat leert een bevraging van HR-dienstverlener Partena Professional bij een representatief staal van 2.000 werknemers, in samenwerking met iVOX. “

Deze cijfers tonen aan dat er meer nood is aan concrete maatregelen die het verschil tussen werken en niet-werken écht voelbaar maken,” zegt Yves Stox, Managing Consultant bij Partena Professional.

Zowat 2 op de 10 werkende Belgen overweegt om minder te gaan werken omdat het onvoldoende loont in vergelijking met niet werken. We zien een verschillend antwoord afhankelijk van de functiecategorie. Arbeiders (27%) geven heel wat vaker aan te overwegen om minder te werken dan bedienden (19%) en ambtenaren (11%).

1 op 5 wil minder werken omdat het te weinig oplevert

Professor arbeidseconomie Stijn Baert, die het onderzoek begeleidde, ziet een duidelijke verklaring: "Arbeiders hebben gemiddeld een lager loon. Voor hen speelt de werkloosheidsval sterker: wie een midden-laag loon verdient, gaat gemiddeld slechts 6% vooruit qua inkomen bij een overgang van een werkloosheidsuitkering naar een loon. Geen enkel Europees land doet slechter."

Een aantal Belgen (1 op 10) overweegt zelfs om te stoppen met werken omdat het onvoldoende loont in vergelijking met niet werken. Dit idee speelt evenwel minder bij Nederlandstaligen (9%) dan bij Franstaligen (14%). Arbeiders (17%) geven opnieuw heel wat vaker aan te overwegen minder te werken dan bedienden (11%) en ambtenaren (5%).

"Ik kijk voor een oplossing reikhalzend uit naar de plannen van de federale regering", zegt professor Baert. "De regering De Wever wil werknemers door lagere belastingen op lonen meer laten overhouden, maar dit is voorlopig pas voor 2029 gepland. Als we echter tegen dan naar een hogere werkzaamheidsgraad willen, dan mogen we geen moment wachten om mensen, en dan zeker degenen met een midden-laag loon, meer netto te laten overhouden. Er wordt dan ook momenteel overwogen de belastingverlaging toch sneller door te voeren. Benieuwd!"

Mots clés

Articles recommandés

Financiele vermogen Belgische gezinnen, terug op recordkoers na dipje...

Commissie lanceert twee strategieën om invoering van AI in Europese industrie en wetenschap te versnellen