
Er is een nieuwe pagina beschikbaar met informatie over de richtlijnen rond Goods Accounting, TARSIS-Full, TARSIS-Light en de administratie RTO.
TARSIS (Temporary ARrivals & Storage Information System) = intern systeem van de AAD&A voor opvolging van de goederen onder tijdelijke opslag.
Wanneer goederen de Europese Unie binnenkomen, bevinden ze zich onder Tijdelijke Opslag totdat er een vervolgaangifte wordt ingestuurd.
Een Ruimte voor tijdelijke opslag (RTO) laat toe om goederen voor een periode van maximaal 90 dagen op te slaan. Indien u vergunninghouder bent van een RTO, moet u een eigen administratie bijhouden waarmee u alle goederenbewegingen kunt opvolgen. Die administratie vormt de basis voor het douanetoezicht en moet toelaten om goederen vanaf de tijdelijke opslag tot de beëindiging ervan te traceren. De administratie moet ook aantonen dat de maximale opslagtermijn van 90 dagen wordt nageleefd.
Als houder van een RTO-vergunning registreert u onmiddellijk alle inslag-, opslag- en uitslagbewegingen in uw administratie. Uw administratie bevat minstens een verwijzing naar de aangifte tijdelijke opslag (TSD), de beëindiging van de tijdelijke opslag, de locatie van de goederen, eventuele overbrengingen, de douanestatus van de goederen en de toegestane behandelingen (dit zijn niet de gebruikelijke behandelingen bedoeld bij artikel 220 DWU) die tijdens de tijdelijke opslag zijn uitgevoerd.
Tijdens de voorafgaande audit bepaalt de Douane samen met u hoe uw administratie wordt ingericht. Daarbij wordt nagegaan of de administratie voldoende waarborgen biedt voor de traceerbaarheid van goederen en voor een efficiënt douanetoezicht. In bepaalde situaties kan de Douane bijkomende gegevens vragen als dat nodig is voor de controle.
Voor goederen die in een RTO worden opgeslagen, kan worden gekozen voor een systeem waarbij de opvolging hoofdzakelijk gebeurt via de eigen administratie (TARSIS-Light) of voor een systeem waarbij TARSIS de volledige opvolging van de aanzuiveringen behoudt (TARSIS-Full).
Ongeacht de gekozen werkwijze blijft de houder van de RTO-vergunning verantwoordelijk voor het voeren van een administratie die voldoet aan de wettelijke vereisten. De administratie moet de traceerbaarheid van goederen waarborgen en de Douane in staat stellen een efficiënt toezicht uit te oefenen.
U kunt TARSIS-Light en TARSIS-Full naast elkaar gebruiken voor duidelijk gescheiden goederenstromen. Hiervoor hebt u vooraf een positief advies van de bevoegde auditdienst nodig. Het gebruik van TARSIS-Light wordt opgenomen in uw vergunning.
Uw administratie wordt gevoerd op het niveau dat het best aansluit bij de goederen die u opslaat. Dat kan bijvoorbeeld op basis van colli, stuks of gewicht. Het gekozen niveau moet vervolgens consequent worden toegepast voor de verdere opvolging van die goederen.
Als een TSD meerdere artikelen bevat, is het in principe de bedoeling dat uw inschrijving in de administratie overeenstemt met de aangifte waarmee de goederen in tijdelijke opslag werden geplaatst. Eventuele afwijkingen kunnen tijdens de audit worden besproken.
Bent u toegelaten geadresseerde voor douanevervoer? Dan wordt de Transit Based TSD opgesteld op basis van het transitdocument, in voorkomend geval gecorrigeerd via de lossingsbemerkingen. Deze werkwijze wordt aanbevolen omdat eventuele afwijkingen onmiddellijk kunnen worden verwerkt.
Bij de normale aankomstprocedure wordt de Transit Based TSD opgesteld op basis van de gegevens uit het transitdocument. Correcties kunnen daarna alleen via een wijzigingsprocedure worden aangevraagd.
Binnen een RTO mag u pallets afstapelen tot op het niveau van de eerste onderliggende verpakking. Verdere uitpakking of herverpakking van goederen is niet toegestaan tijdens de tijdelijke opslag. Wilt u goederen verder uitpakken in het kader van toegestane gebruikelijke behandelingen, dan moet u de goederen eerst onder de regeling douane-entrepot plaatsen.