• FR
  • NL
  • EN

Ondernemersvertrouwen blijft toenemen in juli

Goed om weten. De conjunctuurbarometer zet zijn positieve evolutie sinds mei verder. Het ondernemingsklimaat verbetert voor de derde maand op rij in de diensten aan bedrijven. Het blijft zo goed als stabiel in de verwerkende nijverheid, maar zwakt enigszins af in de bouwnijverheid en de handel. De bezettingsgraad van het productievermogen loopt voor het derde kwartaal op rij terug.

De tabel met de synthetische curven en hun onderliggende componenten, evenals de tabel met de overige indicatoren van de conjunctuuronderzoek vindt u hier.


In de dienstverlening aan bedrijven, waar het ondernemersvertrouwen voor de derde maand op rij toeneemt, verstevigen de vooruitzichten voor de activiteit en de marktvraag. Het huidig activiteitspeil van de bedrijven werd, in tegenstelling tot de vorige twee maanden, ook positiever beoordeeld.

Het ondernemingsklimaat in de verwerkende nijverheid blijft zo goed als stabiel. De vooruitzichten van de vraag zijn aanzienlijk verbeterd en de gezamenlijke orderpositie wordt positiever beoordeeld. Daartegenover wordt het peil van de voorraden als hoger dan normaal voor het seizoen bestempeld en verwachten de bedrijfsleiders minder personeel te zullen inschakelen.

In de bouwnijverheid heeft het ondernemersvertrouwen van de vorige maanden wat aan optimisme ingeboet. De orderpositie is wel opnieuw toegenomen, maar wordt door de ondernemers ditmaal ongunstiger beoordeeld. Volgens hun verwachtingen zou de vraag de komende drie maanden fors teruglopen.

In de handel wordt het optimisme van vorige maand enigszins getemperd door een aanzienlijke verslechtering van de vraagvooruitzichten. De handelaars verwachten echter dat de werkgelegenheid zal toenemen, net als hun bestellingen bij de leveranciers.

De algemene synthetische afgevlakte curve, die de onderliggende conjunctuurtendens weergeeft, vertoont een lichte stijging.

Ten slotte is de bezettingsgraad van het productievermogen in de verwerkende nijverheid voor het derde opeenvolgende kwartaal afgenomen, van 76,1% in april tot 74,6% in juli.

Tabel 1: Conjunctuurindicatoren


Ten opzichte van de brutocurve vertoont de afgevlakte curve een vertraging van twee maanden voor de algemene curve en van vier maanden voor de bedrijfstakken. Dit betekent dat de algemene afgevlakte indicator beter de recente ontwikkelingen weerspiegelt dan de afgevlakte indicatoren per bedrijfstak.

Tabel over de conjunctuurindicatoren. Bron: NBB.

Synthetische brutocurve

Synthetische afgevlakte curve1

Juni 2026

Juli 2026

Verandering in punten

Verandering in punten

Verwerkende nijverheid

-15,7

-15,5

0,2

-0,6

Dienstverlening aan bedrijven

-7,4

-3,8

3,6

-1,2

Bouwnijverheid

-4,2

-5,0

-0,8

-1,0

Handel

-9,3

-10,8

-1,5

-0,8

Algemene synthetische curve

-12,4

-11,9

0,5

0,4

Grafiek 1: Algemene synthetische curve

Bron: NBB.

Grafiek 2: Verwerkende nijverheid

Bron: NBB.

Grafiek 4: Bouwnijverheid

Bron: NBB.

Grafiek 3: Dienstverlening aan bedrijven

Bron: NBB.

Grafiek 5: Handel

Bron: NBB.

Mots clés

Articles recommandés

Fiscaliteit
Praktijk
F.F.F.

Aangepaste dienstverlening van Douane en Accijnzen op 20 & 21 juli 2026

Gepubliceerd op 06 Jul 2026 bij 04:00
Lezen 1min
Recht
Praktijk
F.F.F.

RSZ - betaaloproepen nu ook met Peppol

Gepubliceerd op 27 May 2026 bij 04:00
Lezen 2min
HRM, jobs & training
Circulaire | Instructies
F.F.F.

Verlenging en flexibilisering van het mantelzorgverlof vanaf 1 juli 2026

Gepubliceerd op 21 Apr 2026 bij 04:00
Lezen 3min