• FR
  • NL
  • EN

Versterkt terug naar werk-beleid: wat verandert er vanaf 1 januari 2026?

Op 18 december 2025 werd in de Kamer van Volksvertegenwoordigers het wetsontwerp tot uitvoering van een versterkt terug naar werk-beleid in geval van arbeidsongeschiktheid goedgekeurd​

Naast maatregelen op het vlak van sociale zekerheid, bevat deze wet ook een aantal arbeidsrechtelijke maatregelen die betrekking hebben op arbeidsongeschikte werknemers.

Deze maatregelen worden voorzien in werking te treden vanaf 1 januari 2026.

Wat verandert er vanaf 1 januari 2026?

Beperking van de vrijstelling van het ziektebriefje

De vrijstelling van het voorleggen van een ziektebriefje aan de werkgever voor de eerste dag arbeidsongeschiktheid wordt beperkt van drie dagen tot twee dagen per kalenderjaar.

Voortaan zal de werknemer dus tweemaal per jaar gebruik kunnen maken van deze vrijstelling.

De overige voorwaarden en modaliteiten blijven van toepassing.

Verlenging van de hervaltermijn voor gewaarborgd loon

De hervaltermijn in het kader van het recht op gewaarborgd loon wordt verlengd van veertien dagen tot acht weken. Dit heeft gevolgen voor de werknemer die na een periode van arbeidsongeschiktheid het werk hervat maar vervolgens opnieuw arbeidsongeschikt wordt (herval).

Voortaan zal de werkgever het gewaarborgd loon niet opnieuw verschuldigd zijn wanneer een werknemer opnieuw arbeidsongeschikt wordt binnen de eerste acht weken die volgen op het einde van een periode van arbeidsongeschiktheid die recht gaf op gewaarborgd loon.

De werknemer heeft wel nog recht op het saldo van het gewaarborgd loon indien dit in de vorige periode van arbeidsongeschiktheid niet werd uitgeput. Ook is het gewaarborgd loon toch opnieuw verschuldigd wanneer de werknemer met een geneeskundig getuigschrift bewijst dat de nieuwe arbeidsongeschiktheid te wijten is aan een andere ziekte of een ander ongeval.

Deze maatregel is van toepassing op arbeidsongeschiktheden die zich voordoen vanaf 1 januari 2026. Een lopende periode van gewaarborgd loon zal dus niet onderbroken worden.

De werknemer die geen recht heeft op gewaarborgd loon kan aanspraak maken op een uitkering in het kader van de ziekte- en invaliditeitsverzekering ten laste van zijn ziekenfonds.

Uitbreiding neutralisatie van het gewaarborgd loon bij gedeeltelijke werkhervatting

De beperking van de neutralisatie van het gewaarborgd loon tot de eerste twintig weken van de gedeeltelijke werkhervatting wordt opgeheven. Dit heeft gevolgen voor de werknemer die het werk gedeeltelijk hervat met toestemming van de adviserend arts van het ziekenfonds.

Voortaan zal de werkgever tijdens de volledige duur van de gedeeltelijke werkhervatting geen gewaarborgd loon verschuldigd zijn bij arbeidsongeschiktheid wegens ziekte (die geen beroepsziekte is) of ongeval (dat geen arbeidsongeval is of een ongeval op de weg naar of van het werk).

Deze maatregel is van toepassing op arbeidsongeschiktheden die zich voordoen vanaf 1 januari 2026. Een lopende periode van gewaarborgd loon zal dus niet onderbroken worden.

De werknemer die geen recht heeft op gewaarborgd loon kan aanspraak maken op een uitkering in het kader van de ziekte- en invaliditeitsverzekering ten laste van zijn ziekenfonds.

Beperking van de termijn om de procedure medische overmacht te starten

De termijn van ononderbroken arbeidsongeschiktheid van de werknemer die vereist is om de procedure medische overmacht op te starten wordt beperkt van negen tot zes maanden. Dit heeft gevolgen voor de werknemer die langdurig ononderbroken arbeidsongeschikt is.

Voortaan zal de procedure die kan leiden tot de beëindiging van de arbeidsovereenkomst op grond van medische overmacht opgestart kunnen worden nadat de werknemer gedurende een termijn van ten minste zes maanden ononderbroken arbeidsongeschikt is geweest. Deze periode van zes maanden wordt enkel onderbroken door een effectieve werkhervatting van de werknemer, en op voorwaarde dat deze niet opnieuw arbeidsongeschikt wordt binnen veertien dagen.

De overige voorwaarden en modaliteiten van deze procedure blijven van toepassing.

Opname van actief afwezigheidsbeleid in het arbeidsreglement

Er wordt een nieuwe verplichte vermelding in het arbeidsreglement bepaald.

Voortaan zal een procedure voor het onderhouden van contact met arbeidsongeschikte werknemers moeten worden opgenomen in het arbeidsreglement van de onderneming.

Dit actief afwezigheidsbeleid betreft een nieuwe verplichting voor de werkgever waarvan de modaliteiten zijn opgenomen in de codex over het welzijn op het werk.

Meer informatie over bovenvermelde regelgeving kan u terugvinden op onze website. Deze zal worden aangepast na de inwerkingtreding van de nieuwe maatregelen.

Mots clés

Articles recommandés