• FR
  • NL
  • EN

Circulaire 2025/C/34 over de belastingvoordelen voor de hypothecaire leningen in het Waals Gewest

De Algemene Administratie van de Fiscaliteit – Personenbelasting publiceerde op 02/06/2025 de Circulaire 2025/C/34 over de belastingvoordelen voor de hypothecaire leningen in het Waals Gewest.

Deze circulaire bevat een FAQ over de belastingverminderingen in de personenbelasting voor uitgaven verricht in het kader van hypothecaire leningen – Waals Gewest – aanslagjaar 2025. Deze circulaire actualiseert de circulaire 2024/C/26.

BIJLAGEN: 2

Inhoudstafel

1. Eigen woning tijdens het volledige jaar

1.1. Vanaf 2016 gesloten hypothecaire leningen en daarmee verband houdende individuele levensverzekeringen

1.1.1. Ik ging in 2024 een hypothecaire lening aan. Heb ik recht op de 'chèque habitat'?

1.1.2. Ik ging vóór 2024 (maar vanaf 2016) een hypothecaire lening aan. Waar mag ik deze uitgaven in mijn aangifte vermelden?

1.1.3. Ik ging vanaf 2016 een hypothecaire lening aan om mijn eigen woning te vernieuwen of te verbouwen. Heb ik recht op de 'chèque habitat'?

1.1.4. Ik ging in 2024 een hypothecaire lening aan om een hypothecaire lening van vóór 2016 te herfinancieren. Heb ik recht op de 'chèque habitat'?

1.1.5. Ik ging in 2024 een hypothecaire lening aan om een hypothecaire lening die ik vanaf 2016 aanging te herfinancieren. Heb ik recht op de 'chèque habitat'?

1.1.6. Ik ging in 2024 een hypothecaire lening aan voor de verbouwing van mijn woning terwijl ik voor dezelfde woning een lening had die in aanmerking komt voor de gewestelijke woonbonus. Komen de uitgaven van mijn lening van 2024 in aanmerking voor een fiscaal voordeel?

1.1.7. Ik heb in 2024 een wederopname gedaan voor het verbouwen van mijn eigen woning. Heb ik recht op een fiscaal voordeel?

1.1.8. Ik ging in 2024 een hypothecaire lening aan om mijn ex-partner te kunnen uitkopen en zo een nieuw eigendomsaandeel van mijn eigen woning te verwerven. Heb ik recht op de 'chèque habitat'?

1.1.9. In 2024 draagt mijn partner met wie ik feitelijk samenwoon mij een eigendomsaandeel van zijn enige en eigen woning over. Zal ik ook recht hebben op de 'chèque habitat' als ik hoofdelijk en onverdeeld medeschuldenaar word van de hypothecaire lening?

1.2. Vóór 2016 gesloten hypothecaire leningen en daarmee verband houdende individuele levensverzekeringen

2. Hypotheekoverdracht

3. Eigen woning tijdens een deel van het jaar

4. Deel van de eigen woning dat wordt verhuurd

5. Deel van de eigen woning voor zelfstandige beroepswerkzaamheid

6. Andere dan eigen woning

6.1. Ik ging in 2024 een hypothecaire lening aan voor het verwerven van mijn tweede verblijf. Hoe moet ik de uitgaven van mijn hypothecaire lening in mijn belastingaangifte voor aanslagjaar 2025 verdelen?

6.2. Ik ging vóór 2024 (maar vanaf 2005) een hypothecaire lening aan voor het verwerven van mijn in de Europese Economische Ruimte gelegen tweede verblijf. Hoe moet ik de uitgaven van mijn hypothecaire lening in mijn belastingaangifte voor aanslagjaar 2025 verdelen?

7. Individuele levensverzekering (niet gekoppeld aan een hypothecaire lening)

Deze FAQ is van toepassing voor inkomstenjaar 2024, aanslagjaar 2025 en indien uw fiscale woonplaats op 01.01.2025 gevestigd was in het Waals Gewest.

1. Eigen woning tijdens het volledige jaar

De belastingvoordelen voor de hypothecaire leningen voor uw eigen woning (te beoordelen op het moment van betaling) zijn sinds aanslagjaar 2015 een bevoegdheid van de gewesten.

Opgelet: Deze FAQ is niet van toepassing op een hypothecaire lening die betrekking heeft op een vervreemde woning met hypotheekoverdracht (de zogenaamde pandwissel). De uitgaven van een dergelijke hypothecaire lening worden in een afzonderlijke FAQ (zie 2. Hypotheekoverdracht) behandeld.

1.1. Vanaf 2016 gesloten hypothecaire leningen en daarmee verband houdende individuele levensverzekeringen

Opgelet: Maatregelen vanaf 01.01.2025

De uitgaven van een hypothecaire lening (en de daarmee verband houdende individuele levensverzekeringen) die u vanaf 01.01.2025 aangaat komen niet meer in aanmerking voor de 'chèque habitat'.

Wat de vóór 01.01.2025 aangegane hypothecaire leningen (en daarmee verband houdende individuele levensverzekeringen) betreft, hebt u geen recht op de 'chèque habitat' voor de uitgaven voor uw 'eigen woning', in de mate dat een handeling gesteld vanaf 01.01.2025 de op 01.01.2025 contractueel voorziene duur waarvoor u een fiscaal voordeel aanspraak kon maken, verlengt.

Deze maatregelen hebben nog geen impact op uw aangifte voor het aanslagjaar 2025 (inkomstenjaar 2024) en worden dan ook in deze FAQ niet verder behandeld.

1.1.1. Ik ging in 2024 een hypothecaire lening aan. Heb ik recht op de 'chèque habitat'?

Als uw hypothecaire lening (en eventueel uw individuele levensverzekering die uitsluitend dient voor het waarborgen of wedersamenstellen van die lening) voldoet aan de voorwaarden van de 'chèque habitat' (zie bijlage 1), dan mag u

- de interesten en kapitaalaflossingen vermelden in vak IX, rubriek I, 1, a), 1) naast de code(s) 3338 en/of 4338.

Als u de lening met meerdere personen (1) aanging, vermeldt u naast deze codes het gedeelte van de interesten en kapitaalaflossingen dat u na volgende bewerking verkrijgt:

Totale bedrag van de in 2024 betaalde interesten en kapitaalaflossingen

X

Uw aandeel in de volle eigendom van de woning

Som van de aandelen in de woning, van u en de andere personen met wie u de lening aanging

(1) Samen belaste echtgenoten en wettelijk samenwonenden die samen een lening hebben aangegaan waarvoor beiden recht hebben op de 'chèque habitat', nemen het totale bedrag van de door hen beiden betaalde interesten en kapitaalaflossingen.

- de individuele levensverzekeringspremies die uitsluitend dienen voor het waarborgen of wedersamenstellen van die lening vermelden in vak IX, rubriek I, 1, a), 2), naast de code(s) 3339 en/of 4339.

Vermeld ook het nummer van het contract en de naam van de verzekeringsinstelling.

Opgelet: Van zodra u eenmaal een belastingvoordeel voor de betaalde premies hebt verkregen, zullen de uit het contract voortvloeiende voordelen worden belast. Als u die belasting wilt vermijden, mag u de premies nooit invullen.

1.1.2. Ik ging vóór 2024 (maar vanaf 2016) een hypothecaire lening aan. Waar mag ik deze uitgaven in mijn aangifte vermelden?

Als uw hypothecaire lening (en eventueel uw individuele levensverzekering die uitsluitend dient voor het waarborgen of wedersamenstellen van die lening) voldoet aan de voorwaarden van de 'chèque habitat' (zie bijlage 1), dan mag u

- de interesten en kapitaalaflossingen vermelden in vak IX, rubriek I, 1, b), 1) naast de code(s) 3324 en/of 4324.

Als u de lening met meerdere personen (2) aanging, vermeldt u naast deze codes het gedeelte van de interesten en kapitaalaflossingen dat u na volgende bewerking verkrijgt:

Totale bedrag van de in 2024 betaalde interesten en kapitaalaflossingen

X

Uw aandeel in de volle eigendom van de woning

Som van de aandelen in de woning, van u en de andere personen met wie u de lening aanging

(2) Samen belaste echtgenoten en wettelijk samenwonenden die samen een lening hebben aangegaan waarvoor beiden recht hebben op de 'chèque habitat', nemen het totale bedrag van de door hen beiden betaalde interesten en kapitaalaflossingen.

- de individuele levensverzekeringspremies die uitsluitend dienen voor het waarborgen of wedersamenstellen van die lening vermelden in vak IX, rubriek I, 1, b), 2) naast de code(s) 3325 en/of 4325.

Vermeld ook het nummer van het contract en de naam van de verzekeringsinstelling.

Opgelet: Van zodra u eenmaal een belastingvoordeel voor de betaalde premies hebt verkregen, zullen de uit het contract voortvloeiende voordelen worden belast. Als u die belasting wilt vermijden, mag u de premies nooit invullen.

Vergeet niet te vermelden of de woning waarvoor die lening(en) is (zijn) afgesloten al dan niet nog altijd uw enige woning (3) was op 31.12.2024.

(3) Om te bepalen of die woning op 31.12.2024 nog altijd uw enige woning was, moet u geen rekening houden met:

- andere woningen waarvan u mede-eigenaar, naakte eigenaar of vruchtgebruiker was door erfenis of schenking

- andere woningen die u verhuurde via een sociaal verhuurkantoor of een openbare huisvestingsmaatschappij.

1.1.3. Ik ging vanaf 2016 een hypothecaire lening aan om mijn eigen woning te vernieuwen of te verbouwen. Heb ik recht op de 'chèque habitat'?

Nee.

De 'chèque habitat' wordt enkel toegekend als de hypothecaire lening specifiek is aangegaan om uw eigen woning te verwerven (zie bijlage 2). In dit geval dient uw lening voor het behouden van uw woning (bv. voor renovatiewerken). Uw lening komt dus niet in aanmerking voor een Waals belastingvoordeel.

Als een hypothecaire lening evenwel specifiek werd aangegaan voor het financieren van zowel de verwerving als de verbouwing of vernieuwing van uw eigen woning, kan de volledige hypothecaire lening in aanmerking komen voor de 'chèque habitat', mits alle voorwaarden (zie bijlage 1) zijn vervuld.

1.1.4. Ik ging in 2024 een hypothecaire lening aan om een hypothecaire lening van vóór 2016 te herfinancieren. Heb ik recht op de 'chèque habitat'?

Nee.

Als aan alle voorwaarden is voldaan (zo moet bijvoorbeeld voor de gewestelijke woonbonus de werkelijke duur van het eerste leningscontract en het tijdperk waarop het tweede contract slaat, samen, ten minste 10 jaar bedragen), dan kunnen de uitgaven van de herfinancieringslening in aanmerking komen voor het fiscale voordeel waarvoor de oorspronkelijke lening in aanmerking kwam (gewestelijke woonbonus, …).

Opgelet: U hebt geen recht op een Waalse belastingvermindering of een Waals belastingkrediet voor de uitgaven voor uw 'eigen woning', in de mate dat een handeling gesteld vanaf 01.11.2015 of 01.01.2016 de op 01.11.2015 of 01.01.2016 contractueel voorziene duur waarvoor u een fiscaal voordeel aanspraak kon maken, verlengt, tenzij u een betalingsuitstel heeft gevraagd naar aanleiding van de COVID-19-pandemie en u van uw bank een betalingsuitstel met looptijdverlenging verkreeg (4).

(4) Zie circulaire 2017/C/49 betreffende de 'Chèque habitat' (Wooncheque) en circulaire 2022/C/23 over de looptijdverlenging van hypothecaire leningen in het kader van de COVID-19-pandemie – Waals Gewest.

1.1.5. Ik ging in 2024 een hypothecaire lening aan om een hypothecaire lening die ik vanaf 2016 aanging te herfinancieren. Heb ik recht op de 'chèque habitat'?

De hypothecaire leningen die een vanaf 2016 gesloten hypothecaire lening herfinancieren geven recht op de 'chèque habitat' als alle voorwaarden (zie bijlage 1) voldaan zijn. Zo moest de oorspronkelijke lening voldoen aan de voorwaarden van de 'chèque habitat'. De voorwaarden inzake enige en zelf betrokken woning worden beoordeeld op 31 december van het jaar van de herfinancieringslening.

Als niet is voldaan aan alle voorwaarden, komt de lening niet in aanmerking voor een Waals belastingvoordeel.

1.1.6. Ik ging in 2024 een hypothecaire lening aan voor de verbouwing van mijn woning terwijl ik voor dezelfde woning een lening had die in aanmerking komt voor de gewestelijke woonbonus. Komen de uitgaven van mijn lening van 2024 in aanmerking voor een fiscaal voordeel?

Nee.

Uw lening van 2024 dient niet voor het verwerven (zie bijlage 2) van een woning, maar voor het verbouwen ervan. U mag, als aan alle voorwaarden is voldaan, de uitgaven van uw vóór 2016 gesloten lening verder in aanmerking nemen voor de gewestelijke woonbonus.

Opgelet: U hebt geen recht op een Waalse belastingvermindering of een Waals belastingkrediet voor de uitgaven voor uw 'eigen woning', in de mate dat een handeling gesteld vanaf 01.11.2015 of 01.01.2016 de op 01.11.2015 of 01.01.2016 contractueel voorziene duur waarvoor u een fiscaal voordeel aanspraak kon maken, verlengt, tenzij u een betalingsuitstel heeft gevraagd naar aanleiding van de COVID-19-pandemie en u van uw bank een betalingsuitstel met looptijdverlenging verkreeg (5).

(5) Zie circulaire 2017/C/49 betreffende de 'Chèque habitat' (Wooncheque) en circulaire 2022/C/23 over de looptijdverlenging van hypothecaire leningen in het kader van de COVID-19-pandemie – Waals Gewest.

1.1.7. Ik heb in 2024 een wederopname gedaan voor het verbouwen van mijn eigen woning. Heb ik recht op een fiscaal voordeel?

Een wederopname wordt gelijkgesteld met een nieuw leningscontract.

Deze hypothecaire lening kan niet in aanmerking komen voor de 'chèque habitat', gezien deze niet dient voor het verwerven (zie bijlage 2) van uw woning.

1.1.8. Ik ging in 2024 een hypothecaire lening aan om mijn ex-partner te kunnen uitkopen en zo een nieuw eigendomsaandeel van mijn eigen woning te verwerven. Heb ik recht op de 'chèque habitat'?

In dit geval verwerft u een eigen woning en kunnen de uitgaven in aanmerking komen voor de 'chèque habitat', als aan alle voorwaarden (zie bijlage 1) is voldaan.

Opgelet: Als er bij het aangaan van die lening voor dezelfde woning nog één of meerdere andere hypothecaire leningen bestaan, die u uiterlijk op 31.12.2015 aanging en die in aanmerking kwamen voor de oude gewestelijke belastingvoordelen (bv. woonbonus), is het oude stelsel waarvoor die lening in aanmerking komt (bv. woonbonus) ook van toepassing op de uitgaven van uw hypothecaire lening van 2024.

U hebt geen recht op een Waalse belastingvermindering of een Waals belastingkrediet voor de uitgaven voor uw 'eigen woning', in de mate dat een handeling gesteld vanaf 01.11.2015 of 01.01.2016 de op 01.11.2015 of 01.01.2016 contractueel voorziene duur waarvoor u een fiscaal voordeel aanspraak kon maken, verlengt, tenzij u een betalingsuitstel heeft gevraagd naar aanleiding van de COVID-19-pandemie en u van uw bank een betalingsuitstel met looptijdverlenging verkreeg (6).

(6) Zie circulaire 2017/C/49 betreffende de 'Chèque habitat' (Wooncheque) en circulaire 2022/C/23 over de looptijdverlenging van hypothecaire leningen in het kader van de COVID-19-pandemie – Waals Gewest.

1.1.9. In 2024 draagt mijn partner met wie ik feitelijk samenwoon mij een eigendomsaandeel van zijn enige en eigen woning over. Zal ik ook recht hebben op de 'chèque habitat' als ik hoofdelijk en onverdeeld medeschuldenaar word van de hypothecaire lening?

Uw partner had reeds een hypothecaire lening die voldeed aan de voorwaarden van de 'chèque habitat' en u wordt van de lening hoofdelijk en onverdeeld medeschuldenaar.

In die omstandigheden moeten de toekenningsvoorwaarden voor de 'chèque habitat' (enige en zelf betrokken woning, looptijd van tien jaar, enz.) worden beoordeeld op 31 december van het jaar waarin u de hoedanigheid aanneemt van hoofdelijke en onverdeelde medeschuldenaar van de hypothecaire lening.

Als aan alle voorwaarden (zie bijlage 1) is voldaan kan u ook aanspraak maken op de 'chèque habitat'.

1.2. Vóór 2016 gesloten hypothecaire leningen en daarmee verband houdende individuele levensverzekeringen

Wat zijn de grensbedragen voor de gewestelijke woonbonus voor aanslagjaar 2025?

Voor aanslagjaar 2025 dient u de uitgaven die in aanmerking komen voor de gewestelijke woonbonus van het Waals Gewest te begrenzen tot

Totaal

Basisbedrag

2.290 euro

2.290 euro

Verhoging indien

- u de lening vanaf 2015 aanging (7)

en

- het op 31.12.2024 nog altijd de enige woning was (8).

Bijkomende verhoging als u daarenboven op 1 januari van het jaar na afsluiting van die lening minstens 3 kinderen ten laste had (9).

+ 760 euro

+ 80 euro

3.050 euro

3.130 euro

(7) Bij herfinancieringsleningen geldt in principe de datum van de oorspronkelijke lening. Het extra ontleende bedrag wordt als een nieuwe lening beschouwd.
(8) Om te bepalen of uw woning op 31.12.2024 nog altijd uw enige woning was, moet u geen rekening houden met de andere woningen waarvan u:

- naakte eigenaar was

- door erfenis, mede-eigenaar of vruchtgebruiker was.

(9) De kinderen die op dat tijdstip zwaar gehandicapt waren, mag u dubbel tellen.

2. Hypotheekoverdracht

Ik heb in 2010 een hypothecaire lening gesloten voor het verwerven van mijn enige en eigen woning. Ik verkocht deze woning in 2024 en verhuisde naar een andere eigen woning. Ik ben de lening van 2010 verder blijven aflossen (hypotheekoverdracht). Waar mag ik de uitgaven van deze lening vermelden?

U was vanaf de verkoop geen eigenaar meer van de woning waarvoor u de lening aanging. Die uitgaven betreffen dus niet langer uw eigen woning.

Als aan alle voorwaarden is voldaan, kunnen uw kapitaalaflossingen in aanmerking komen voor de federale belastingvermindering voor het lange termijnsparen.

U mag de kapitaalaflossingen maar in uw aangifte vermelden in de mate dat zij slaan op de eerste schijf van de lening(en) die in de tabel is opgenomen.

Jaar van afsluiting van de lening

In aanmerking te nemen aanvangsbedrag van de lening (in euro)

2005

62.190,00

2006

63.920,00

2007

65.060,00

2008

66.240,00

2009 en 2010

69.220,00

2011

70.700,00

2012

73.190,00

2013 t.e.m. 2017

75.270,00

2018

76.860,00

2019 t.e.m. 2023

78.440,00

Vanaf 2024

-

U vermeldt dit begrensde bedrag van de kapitaalaflossingen in vak IX, rubriek II, B, 4, b), 1), naast de code(s):

- 1358/2358 (leningen afgesloten vanaf 1989 tot 2023).

Het overschot van de kapitaalaflossingen komt niet in aanmerking voor een belastingvoordeel.

Opgelet: De kapitaalaflossingen van een hypothecaire lening die u vanaf 01.01.2024 aangaat (en de daarmee verband houdende individuele levensverzekering) komen niet in aanmerking voor de federale belastingvermindering (10).

(10) Zie circulaire 2023/C/89 over de opheffing van de federale belastingvermindering voor kapitaalaflossingen van hypothecaire leningen aangegaan vanaf 01.01.2024.

De interesten kunnen niet in aanmerking komen voor de federale interestaftrek, omdat deze woning geen belastbaar onroerend inkomen meer oplevert.

De uitgaven die u vóór de verhuis betaalde kunnen, als aan alle voorwaarden is voldaan, in aanmerking komen voor de Waalse woonbonus.

3. Eigen woning tijdens een deel van het jaar

Ik ben eigenaar van een woning die ik tot en met 30.04.2024 zelf betrok. Vanaf 01.05.2024 heb ik die woning aan een particulier verhuurd. Hoe moet ik de uitgaven van mijn hypothecaire lening in mijn belastingaangifte voor aanslagjaar 2025 verdelen?

De uitgaven van uw hypothecaire lening verdeelt u als volgt:

- de interesten en kapitaalaflossingen die u tot en met 30.04.2024 betaalde kunnen, als aan alle voorwaarden is voldaan, in aanmerking komen voor een gewestelijk belastingvoordeel.

- de interesten en kapitaalaflossingen die u vanaf 01.05.2024 betaalde kunnen, als aan alle voorwaarden is voldaan, in aanmerking komen voor een federaal belastingvoordeel.
Opgelet: De kapitaalaflossingen van een hypothecaire lening die u vanaf 01.01.2024 aangaat (en de daarmee verband houdende individuele levensverzekering) komen niet in aanmerking voor de federale belastingvermindering (11).

(11) Zie circulaire 2023/C/89 over de opheffing van de federale belastingvermindering voor kapitaalaflossingen van hypothecaire leningen aangegaan vanaf 01.01.2024.

Het door uw kredietgever uitgereikte attest vermeldt de in het jaar 2024 betaalde interesten en kapitaalaflossingen. U kan met alle bewijsmiddelen van het gemeen recht, met uitzondering van de eed, aantonen op welk tijdstip u deze uitgaven hebt betaald.

Voorbeeld

Sofie is eigenaar van één woning (K.I.: 1.000 euro) die zij tot en met 30.04.2024 zelf betrok. Vanaf 01.05.2024 verhuurt ze haar woning aan een particulier.

In 2012 ging zij een hypothecaire lening aan van 100.000 euro.

Op 01.01.2025 was haar fiscale woonplaats in het Waals Gewest gelegen.

In 2024 betaalde Sofie volgende bedragen:

- interesten: 3.000 euro

- kapitaalaflossingen: 6.000 euro.

Sofie vult haar belastingaangifte voor aanslagjaar 2025 als volgt in:

Vak III (onroerende inkomsten):

- Code 1106: 669,40 euro (1.000 x 245/366).

Vak IX (interesten en kapitaalaflossingen)

- Gewestelijke woonbonus:

* Code 3370: 2.290 euro ((3.000 + 6.000) x 4/12 = 3.000 euro, begrensd tot 2.290 euro)

- Federale belastingvermindering lange termijnsparen en gewone interestaftrek:

* Code 1358: 2.927,60 euro ((6.000 x 8/12) x 73.190/100.000)
* Code 1146: 2.000 euro (3.000 x 8/12).

4. Deel van de eigen woning dat wordt verhuurd

Ik verhuur een deel van de door mij betrokken woning aan mijn vennootschap. De uitgaven van mijn hypothecaire lening hebben gedeeltelijk betrekking op dat verhuurde deel. Dit verhuurde deel is dus niet mijn eigen woning. Hoe moet ik de uitgaven van mijn hypothecaire lening in mijn belastingaangifte voor aanslagjaar 2025 verdelen?

De uitgaven van uw hypothecaire lening verdeelt u als volgt:

- de interesten en kapitaalaflossingen die betrekking hebben op het deel van de woning dat u zelf betrekt kunnen, als aan alle voorwaarden is voldaan, in aanmerking komen voor een gewestelijk belastingvoordeel

- de interesten en kapitaalaflossingen die betrekking hebben op het verhuurde deel kunnen, als aan alle voorwaarden is voldaan, in aanmerking komen voor een federaal belastingvoordeel.
Opgelet: De kapitaalaflossingen van een hypothecaire lening die u vanaf 01.01.2024 aangaat (en de daarmee verband houdende individuele levensverzekering) komen niet in aanmerking voor de federale belastingvermindering (12).

(12) Zie circulaire 2023/C/89 over de opheffing van de federale belastingvermindering voor kapitaalaflossingen van hypothecaire leningen aangegaan vanaf 01.01.2024.

Voorbeeld

Lieve is eigenaar van één woning (KI: 1.000 euro) die zij gedeeltelijk zelf betrekt. Zij verhuurt 20 % van deze woning aan haar eigen vennootschap.

In 2012 ging zij een hypothecaire lening aan van 100.000 euro. Van het ontleende bedrag heeft 20.000 euro gediend voor het financieren van het verhuurde deel van de woning.

Op 01.01.2025 was haar fiscale woonplaats in het Waals Gewest gelegen.

In 2024 betaalde Lieve volgende bedragen:

- interesten: 3.000 euro

- kapitaalaflossingen: 6.000 euro.

Lieve vult haar belastingaangifte voor aanslagjaar 2025 als volgt in:

Vak III (onroerende inkomsten):

- Code 1109: 200 euro (1.000 x 20 %)

- Code 1110: huur en huurvoordelen (in voorkomend geval verminderd met de als bezoldigingen van bedrijfsleider geherkwalificeerde huur).

Vak IX (interesten en kapitaalaflossingen)

- Gewestelijke woonbonus:

* Code 3370: 2.290 euro ((3.000 + 6.000) x 80 % = 7.200 euro, begrensd tot 2.290 euro)

- Federale belastingvermindering lange termijnsparen en gewone interestaftrek:

* Code 1358: 878,28 euro ((6.000 x 20 %) x 73.190 / 100.000)
* Code 1146: 600 euro (3.000 x 20 %).

5. Deel van de eigen woning voor zelfstandige beroepswerkzaamheid

Ik gebruik een deel van de door mij betrokken woning voor mijn zelfstandige beroepswerkzaamheid. De uitgaven van mijn hypothecaire lening hebben gedeeltelijk betrekking op dat beroepsmatig gebruikte deel. Dit beroepsmatig gebruikte deel is dus niet mijn eigen woning. Hoe moet ik de uitgaven van mijn hypothecaire lening in mijn belastingaangifte voor aanslagjaar 2025 verdelen?

De interesten en kapitaalaflossingen verdeelt u als volgt:

- de interesten en kapitaalaflossingen die betrekking hebben op het deel van de woning dat u zelf betrekt kunnen, als aan alle voorwaarden is voldaan, in aanmerking komen voor een gewestelijk belastingvoordeel

- de interesten en kapitaalaflossingen die betrekking hebben op het beroepsmatig gebruikte deel kunnen, als aan alle voorwaarden is voldaan, in aanmerking komen voor een federaal belastingvoordeel.

Zo kunnen de kapitaalaflossingen die betrekking hebben op het beroepsmatig gebruikte deel, binnen de wettelijke grenzen, in principe in aanmerking komen voor de federale belastingvermindering voor het lange termijnsparen (13).

Opgelet: De kapitaalaflossingen van een hypothecaire lening die u vanaf 01.01.2024 aangaat (en de daarmee verband houdende individuele levensverzekering) komen niet in aanmerking voor de federale belastingvermindering (14).

De interesten die u hebt gedragen voor het verkrijgen of behouden van uw beroepsinkomen zijn aftrekbaar als beroepskosten.

(13) In uitzonderlijke gevallen kan u voor dat deel verder de federale woonbonus of de federale vermindering bouwsparen vragen.

(14) Zie circulaire 2023/C/89 over de opheffing van de federale belastingvermindering voor kapitaalaflossingen van hypothecaire leningen aangegaan vanaf 01.01.2024.

6. Andere dan eigen woning

6.1. Ik ging in 2024 een hypothecaire lening aan voor het verwerven van mijn tweede verblijf. Hoe moet ik de uitgaven van mijn hypothecaire lening in mijn belastingaangifte voor aanslagjaar 2025 verdelen?

De kapitaalaflossingen van een hypothecaire lening die u vanaf 01.01.2024 aangaat (en de daarmee verband houdende individuele levensverzekering) komen niet in aanmerking voor de federale belastingvermindering (15).

(15) Zie circulaire 2023/C/89 over de opheffing van de federale belastingvermindering voor kapitaalaflossingen van hypothecaire leningen aangegaan vanaf 01.01.2024.

De in 2024 betaalde interesten kunnen wel in aanmerking komen voor de federale gewone interestaftrek en vermeldt u in vak IX, rubriek II, B, 3, b) naast de code(s) 1146 en/of 2146.

6.2. Ik ging vóór 2024 (maar vanaf 2005) een hypothecaire lening aan voor het verwerven van mijn in de Europese Economische Ruimte gelegen tweede verblijf. Hoe moet ik de uitgaven van mijn hypothecaire lening in mijn belastingaangifte voor aanslagjaar 2025 verdelen?

De uitgaven van uw hypothecaire lening (en de daarmee verband houdende individuele levensverzekering) kunnen, als aan alle voorwaarden is voldaan, in aanmerking komen voor de federale belastingvermindering voor het lange termijnsparen en de federale interestaftrek.

U mag de kapitaalaflossingen maar in uw aangifte vermelden in de mate dat zij slaan op de eerste schijf van de lening(en) die in deze tabel is opgenomen.

Jaar van afsluiting van de lening

In aanmerking te nemen aanvangsbedrag van de lening (in euro)

2005

62.190,00

2006

63.920,00

2007

65.060,00

2008

66.240,00

2009 en 2010

69.220,00

2011

70.700,00

2012

73.190,00

2013 t.e.m. 2017

75.270,00

2018

76.860,00

2019 t.e.m. 2023

78.440,00

U vermeldt dit begrensde bedrag van de kapitaalaflossingen in vak IX, rubriek II, B, 4, b), 1), naast de code(s):

- 1358/2358 (leningen afgesloten vanaf 1989 tot 2023).

Het overschot van de kapitaalaflossingen komt niet in aanmerking voor een belastingvoordeel.

De in 2024 betaalde interesten vermeldt u in vak IX, rubriek II, B, 3, b) naast de code(s) 1146 en/of 2146.

Opgelet: Er geldt een bevriezing van de looptijd van de federale belastingvermindering voor kapitaalaflossingen (lange termijnsparen en bouwsparen) en de federale woonbonus (16).

(16) Zie circulaire 2023/C/89 over de opheffing van de federale belastingvermindering voor kapitaalaflossingen van hypothecaire leningen aangegaan vanaf 01.01.2024.

7. Individuele levensverzekering (niet gekoppeld aan een hypothecaire lening)

Waar vermeld ik de premies van mijn individuele levensverzekering die niet dient voor het waarborgen of het wedersamenstellen van een lening?

U vermeldt de premie van een individuele levensverzekering in vak IX, rubriek II, B, 5, b), van de belastingaangifte, naast de code(s):

- 1353 en/of 2353 voor contracten gesloten vanaf 1989

- 1354 en/of 2354 voor contracten gesloten vóór 1989.

Vermeld ook het nummer van het contract en de naam van de verzekeringsinstelling.

Interne ref.: 743.843


Mots clés

Articles recommandés

Circulaire 2025/C/37 over het belastingstelsel van bezoldigingen van gepensioneerden in de zorgsector

Circulaire 2025/C/35 over de belastingvoordelen voor de hypothecaire leningen in het Vlaams Gewest