• FR
  • NL
  • EN

Opgelet: de openbare raadpleging van de Commissie over de herziening van de DAC‑richtlijn loopt af op 10 februari

Omdat zij het kader vormt voor de uitwisseling van fiscale informatie tussen de EU‑lidstaten, verdient de DAC‑richtlijn (Directive on Administrative Cooperation) zonder meer bijzondere aandacht. Dit geharmoniseerde kader organiseert onder meer de automatische uitwisseling van inlichtingen (AEOI), een essentieel instrument dat de fiscale administraties in de Unie in staat stelt doeltreffend samen te werken in de strijd tegen fraude en belastingontduiking.

De richtlijn heeft de voorbije jaren verschillende opeenvolgende uitbreidingen gekend:

- DAC 1 tot en met 8: uitwisseling van informatie over financiële rekeningen, rulings, digitale platforms, crypto‑activa… (inwerkingtreding tussen 2011 en 2023)

- DAC 9: rapportering van gegevens in het kader van de aanvullende belasting (Pijler 2) en beheer van informatiestromen via het PCC van de NBB (inwerkingtreding: 7 mei 2025)

In het kader van haar bredere inspanningen om het EU‑recht te vereenvoudigen, wil de Commissie nu de regels inzake administratieve samenwerking op fiscaal gebied verduidelijken, stroomlijnen en verbeteren. De doelstelling is tweeledig: de administratieve lasten voor betrokken partijen verminderen en de groei en het concurrentievermogen van de EU versterken.

Op basis van een objectieve analyse heeft de Commissie een aantal voorstellen voor herziening uitgewerkt, die zij nu aan een openbare raadpleging voorlegt.

Uw advies wordt dus uitdrukkelijk gevraagd. Wie wil bijdragen, wacht best niet te lang: de raadpleging sluit op 10 februari 2026, een datum die snel dichterbij komt.


Van Dac 1 tot Dac 9

De DAC is de belangrijkste EU-wetgeving over administratieve samenwerking op het gebied van directe belastingen. Dit kader biedt geharmoniseerde instrumenten, zoals automatische uitwisseling van inlichtingenwaarmee de belastingautoriteiten van de lidstaten efficiënt en doeltreffend kunnen samenwerken bij de bestrijding van belastingfraude, -ontduiking en -ontwijking.

Dat de afgelopen tien jaar aanzienlijk meer inlichtingen automatisch worden uitgewisseld, is ook nodig om gelijke tred te houden met de internationale ontwikkelingen. Sinds 1 januari 2015 wordt automatisch informatie uitgewisseld over vijf inkomsten- en vermogenscategorieën: i) inkomen uit arbeid; ii) pensioenen; ii) directievergoedingen; iv) levensverzekeringsproducten; en v) eigendom van en inkomsten uit onroerend goed (DAC1).

Sinds 2015 is de DAC acht keer gewijzigd om er rapportagevereisten en automatische inlichtingenuitwisseling in op te nemen met betrekking tot:

- financiële rekeninggegevens (DAC 2)
- grensoverschrijdende fiscale rulings en voorafgaande prijsafspraken (DAC3);

- landenrapporten (DAC 4);

- grensoverschrijdende constructies die een potentieel risico op belastingontwijking inhouden (DAC 6)

- en inkomsten van platforms (DAC7);

inkomsten ontvangen van aanbieders en exploitanten van van cryptoactivadiensten (DAC8)

- informatie om de pijler 2-richtlijn (DAC9) operationeel te maken.

De DAC is ook gewijzigd om belastingautoriteiten toegang te geven tot bepaalde antiwitwasgegevens
(DAC5).

Probleem dat met het initiatief wordt aangepakt

Dit initiatief heeft tot doel een aantal van de problemen aan te pakken die zijn vastgesteld in:


(1) de bevindingen van de recente evaluatie van de DAC;
(2) de raadplegingen van de Commissie over de vereenvoudiging van het EU-acquis inzake directe belastingen
(3) de aanbevelingen die voortvloeien uit de speciale verslagen van de Europese Rekenkamer (ERK) van 2021 en 2024.

In de evaluatie wordt geconcludeerd dat de frequente wijzigingen sinds 2011 de wettekst complexer en mindergebruiksvriendelijk hebben gemaakt.

Zowel in de evaluatie als in het speciaal verslag van de Europese Rekenkamer van 2024 werd vastgesteld dat DAC6 door de lidstaten op inconsistente wijze werd
toegepast, waardoor de administratieve lasten voor het bedrijfsleven toenamen. Uit de evaluatie is gebleken dat belanghebbenden sommige kenmerken van DAC6 niet langer geschikt achtten voor het beoogde doel en dat de identificatie van belastingplichtigen in het algemeen een probleem bleef, waardoor de efficiëntie
en doeltreffendheid van het gebruik van DAC-gegevens werd beperkt.

Tijdens de raadplegingen over vereenvoudiging verklaarden belanghebbenden uit het bedrijfsleven dat het niet op elkaar afstemmen van de kennisgevings- en rapportagevereisten van DAC4/DAC9 de nalevingskosten zou verhogen.

Meer in het algemeen stelden zij dat verschillende EU- of nationale bepalinge dezelfde rapportage-elementen vragen, wat tot onnodige administratieve lasten kan leiden en deefficiëntie van de DAC kan beperken. Zij voerden ook aan dat de huidige rapportagedrempel voor de verkoop van goederen in het kader van DAC7 inefficiënt en ondoeltreffend was in verhouding tot de voordelen.


In haar speciaal verslag van 2021 benadrukte de ERK dat het vereiste om alleen onmiddellijk beschikbare informatie uit uit te wisselen, in combinatie met het ontbreken van een verplichte verplichting om alle DAC1-inkomstencategoriëen uit uit te wisselen, van invloed was op de volledigheid van de gegevens en ertoe leidde
dat sommige inkomsten aan belasting ontsnappen.

Voorstellen

- Aangezien er momenteel geen geconsolideerde wettekst van de DAC bestaat, zal de Commissie beoordelen of het consolideren van de DAC en de acht wetswijzigingen ervan (DAC1-DAC9) in één rechtsinstrument de leesbaarheid en duidelijkheid voor alle belanghebbenden zal vereenvoudigen. Dit moet leiden tot een tekst die voor alle belanghebbendencoherenter en duidelijker is.

De Commissie zal ook verschillende beleidsopties beoordelenom het rechtskader te vereenvoudigen en te stroomlijnen. Dit houdt in dat mogelijke overlappingen van rapportage-elementen moeten worden weggewerkt en dat mogelijke inconsistente en/of inefficiênte rapportageverplichtingen moeten worden aangepakt. Wat DAC6 betreft, zal de Commissie de noodzaak van mogelijke wijzigingen van meldingsplichtige wezenskenmerken zorgvuldig analyseren en overwegen.

Om de identificatie van in het kader van de DAC gerapporteerde belastingplichtigen te verbeteren zullen de beleidsopties van de Commissie worden gebaseerd op de resultaten van de huidige studie over de haalbaarheid van de invoering van een gemeenschappelijke identificatiecode en de bijbehorende verificatiemechanismen.

De Commissie zal ook beoordelen of de huidige rapportagedrempels vvor de verkoop van goederen in het kader van DAC7 moeten worden herzien. Tot slot zal de Commissie beleidsopties overwegen om de reikwijdte en volledigheid van de in het kader van DAC1 uitgewisselde informatiete verbeteren door bepaalde verplichte vereisten in te voeren.

U advies geven

Feedback mogelijk van

16 December 2025 - 10 Februari 2026 (middernacht, plaatselijke tijd Brussel)

De Commissie is benieuwd wat u ervan vindt

U kunt nu nog reageren. Met uw reactie wordt rekening gehouden bij de verdere ontwikkeling en afstemming van het initiatief. Uw feedback verschijnt ook online. Daarom moet deze aan de feedback rules voldoen.

Meer over dit verzoek om input

Om uw mening te geven, moet u een account aanmaken of inloggen met een account op sociale media.

Feedback geven

Mots clés

Articles recommandés